Statbel, 1 januari 2026

Woningbestand in Vlaanderen: hoe oud zijn de huizen?

51,8% van de huizen in Vlaanderen is gebouwd voor 1971. Cijfers van Statbel per provincie en voor de tien grootste gemeenten per provincie.

Vlaanderen in cijfers

Inwoners6.898.3501 januari 2026
Gebouwen2.765.370waarvan 2.197.036 huizen
Woongelegenheden3.431.88629,8% in appartementen
Huizen van voor 197151,8%1.138.701 huizen
Huizen in Vlaanderen volgens bouwperiode
BouwperiodeHuizen in VlaanderenAandeel
Voor 1946588.12726,8%
1946 tot 1970550.57425,1%
1971 tot 1981312.61114,2%
1982 tot 2001402.62518,3%
2002 of later342.89915,6%

Per provincie

Woningbestand per provincie
ProvincieInwonersHuizenVoor 1946Voor 1971Woongelegenheden in appartementen
Antwerpen1.931.891519.86926,4%53,2%36,5%
Limburg908.582300.35715,0%42,9%24,4%
Oost-Vlaanderen1.611.409548.15331,7%54,2%24,8%
Vlaams-Brabant1.210.797388.83326,1%52,8%25,4%
West-Vlaanderen1.235.671439.82429,8%52,4%33,0%
Vlaanderen6.898.3502.197.03626,8%51,8%29,8%

Oost-Vlaanderen heeft het hoogste aandeel huizen van voor 1971 (54,2%), Limburg het laagste (42,9%). In heel Vlaanderen is 51,8% van de huizen gebouwd voor 1971 en 26,8% voor 1946.

De tien grootste gemeenten per provincie

Onder de 50 gemeenten in dit overzicht, de tien grootste per provincie, heeft de gemeente Antwerpen het hoogste aandeel huizen van voor 1971 (84,0%) en Brecht het laagste (28,9%). Knokke-Heist heeft het hoogste aandeel woongelegenheden in appartementen (73,3%).

Antwerpen

Limburg

Oost-Vlaanderen

Vlaams-Brabant

West-Vlaanderen

Gebruik de cijfers

Alle cijfers op deze pagina's zijn gebaseerd op open data van Statbel (CC BY 4.0). Je mag ze gebruiken, ook voor artikels en rapporten, mits bronvermelding. We bundelden ze in een csv-bestand met de aantallen en aandelen per gemeente, provincie en voor Vlaanderen.

Download de cijfers (csv)

Zo vermeld je de bron:
Bron: Statbel, kadastrale statistiek van het gebouwenpark (1 januari 2026), bewerkt door Renovatiestart. https://renovatiestart.be/woningbestand/

Veelgestelde vragen

Hoeveel huizen in Vlaanderen zijn gebouwd voor 1971?

Volgens de kadastrale statistiek van Statbel is 51,8% van de huizen in het Vlaams Gewest gebouwd voor 1971 (1.138.701 van 2.196.836 huizen met een gekend bouwjaar), op 1 januari 2026.

Welke gemeenten staan in dit overzicht?

Per provincie de tien gemeenten met de meeste inwoners op 1 januari 2026, samen 50 gemeenten.

Mag ik deze cijfers gebruiken?

Ja. De onderliggende open data van Statbel valt onder CC BY 4.0. Vermeld Statbel als bron en vermeld dat de cijfers bewerkt zijn. Onze bewerking vind je in het csv-bestand op deze pagina.

Bronnen en toelichting

Met huizen bedoelen we gebouwen in gesloten, halfopen of open bebouwing, inclusief hoeven en kastelen. Appartementsgebouwen, handelshuizen en andere gebouwen tellen niet mee in de bouwperiodes. De bouwperiode is het jaar waarin de bouw van het gebouw beëindigd werd volgens het kadaster. Een woongelegenheid is een woning of appartement. De gemeenten zijn die van 1 januari 2026, na de recente fusies. Een gebouw met een ouder bouwjaar is niet automatisch slecht en een jonger gebouw niet automatisch goed: de staat van een woning kun je enkel ter plaatse beoordelen.

Een woning in Vlaanderen renoveren?

Beschrijf je project één keer en vergelijk vakmensen in jouw regio. Gratis en vrijblijvend.

Offerte aanvragen